Boyun Yaralanması

Boyun Yaralanması & Burkulması

Boyundaki yedi adet omurga kemiği (servikal vertebralar) birbirine bağlar ve kaslar ile bağlanır. Bağlar kalın ve güçlüdür. Motorlu araç çarpması veya sert düşme gibi ani bir hareket, boynun aşırı bükülmesine neden olduğunda, bu yumuşak dokuların bir veya daha fazlasında burkulma sonucu gerilme veya yırtılma meydana gelebilir.

Klink Belirtiler

Bir çok çeşitli olası klinik şikayetler meydana gelebilir;

 • Ağrı: Özellikle boyun arkasındaki ağrı, hareket ile daha da kötüleşir
 • Zaman: Yaralanmadan hemen sonra veya bir gün sonrası ağrılar artar ,zirve yapar.
 • Üst omuzda kas spazmı ve ağrı
 • Başın arkasındaki baş ağrısı
 • Boğaz ağrısı
 • Artan sinirlilik, yorgunluk, uyku güçlüğü ve konsantre olma zorluğu
 • Uyuşukluk: Kol veya elde uyuşukluk
 • Boyun sertliği veya azalan hareket aralığı (yandan yana, yukarı ve aşağı, dairesel)
 • Kollarda karıncalanma veya zayıflık

Teşhis ve Tedavi

Boyun burkulması teşhisi kapsamlı bir fizik muayene ile olur. Fizik muayenede doktorunuz, yaralanmanın nasıl meydana geldiğini soracaktır, boynunuzun hareket aralığını ölçecek ve herhangi bir noktanın hassasiyetini kontrol edecektir.

Radyolojik olarak boyun kemiklerini incelmek için röntgen çekilmelidir. Böylece  omurga kırıkları, çıkıklar, artrit ve diğer ciddi durumların tanımlamasına yardımcı olacaktır.

Tedavi

Tüm burkulma veya gerilmeler nerede olursa olsun, benzer şekilde tedavi edilirler. Genellikle zamanla ve uygun tedaviyle yavaş yavaş iyileşir. Baş ve boyunuzu desteklemek ve dinlendirmek için yumuşak bir boyunluk kullanmak gerebilir. 

Aspirin veya ibuprofen gibi ağrı kesiciler ağrıyı ve herhangi bir şişmeyi azaltmaya yardımcı olabilir. Kas gevşeticiler spazmları hafifletebilir. Yaralanmadan sonraki ilk 2 veya 3 gün için günde birkaç kez 15 ila 30 dakika boyunca bir buz paketi uygulayabilirsiniz. Buz hem ödemi hemde ağrıyı azaltmada yardımcı olur. Fakat uygularkan direk cilde uygulanmamalıdır. Bazende spazm veya kasılmalar için sıcak uygulama kasların gevşemesi için yapılır. Fakat çok hızlı ve fazla  uygulanmamalıdır. Çünkü ödemde artışa yol açabilir. Bu nedenle çok ödem varsa uygulama geçiktirilebilir. 

Diğer tedavi seçenekleri şunları içerir:

 • Etkilenen kaslara masaj 
 • Ultrason
 • Servikal (boyun) traksiyon
 • Aerobik ve izometrik egzersiz

Boyun burkulmalarının çoğu şiddetine bağlı olmak üzere  4 ila 6 hafta içinde iyileşmektedir. Şiddetine bağlı olarak daha uzun sürede de iyileşebilir.  

KEMİK, EKLEM ve BAĞLARIN GÜÇLENMESİ, KIRIKLARIN İYİLEŞMESİ İÇİN

GIDA TAKVİYESİ 

VİTAMİN, PROTEİN VE HİDROLİZE KOLLEJEN ÖNEMLİ

Zedelen kemik, kırıkların kaynaması, kas ve bağ dokularının iyileşmesinde peynir altı suyundan elde edilen Whey protein ve ayrıca hidrolize kollejen kullanımı hızlı iyileşmeyi destekler ve kasları güçlendirir.  Ayrica multivitamin desteğide çok önemlidir. İltihap oluşumunu engeller, bağışıklı artırır ve kas iskelet sistem metobolizmasına yardımcı olurlar.

FİT 20: Peynir altı protein izolesi, magnezyum ve HİDROLİZE KOLLEJEN barındırmakdadır. Sağlıklı kas ve kemik yapımına destek olacak güzel bir kombinasyondur. Sağlığımızı korumak ve sağlıklı yaş almayı kolaylaştırmak için diyetlerimizi sağlıklı, sindirilebilir proteinlerle desteklememiz çok önemlidir. Ayrıca içeriğinde ki magnezyum, yorgunluğun ve bitkinliğin azalmasına katkıda bulunup, normal kemiklerin korunmasına katkıda sağlar. Kullanım Bilgisi: Paketin içeriğini 250-350 ml su veya smoothie ile iyice karıştırın. 1 ay kullanınız. 

FİT 20 _

 

       • SUNSET: Omega-3, Vitamin E’nin en güçlü formu (tecotrienol), vitamin D ve A’nın etkili kombinasyonunu içermektedir. Omega 3 vücudun üretemediği ve dışarıdan alınması zorunlu bir yağ asididir. Kullanım :11 yaş ve üzeri bireylerin günde 3 kapsül olmak üzere akşam yemekleri ile birlikte almaları tavsiye edilir. 90 adet yumuşak jel kapsül içeren bir şişeyle sunulur.

       • SUNRİSE: 22 süper gıda ile vücudun günlük ihtiyacı olan Vitamin B1(Tiamin), B2 (Riboflavin), B6, B12, C vitamini, mineraller, gerekli aminoasitler ve ANTİOKSİDAN ihtiyacını karşılar. Kullanım Bilgisi: Günde 1 flakon (30 ml) sabahları aç almanız tavsiye edilir. Her biri 30 ml’lik 30 adet küçük paket içerir.

       • Nitro Plus, yaşam molekülü olarak isimlendiren NİTRİK OKSİT in üretilmesine yardımcı olup, hücresel membran geçirgenliğini artırmakdadır. Hücrelerin yenilenmesine yardımcı olur. Tropikal bir meuve olan noni meyvesinden üretilmekte olup günde 3 kez 20 şer damla alınması tavsiye edilmektedir.Tek başına etkisi sınırlı olsada vitamin ve minerallerle birlikte alındığında, hücre duvarı geçirgenliğinde artışa yol açaraki alınan vitamin, mineral ve proteinlerin hücreye girişini kolaylaştırmakdadır. Yeni damar ve doku oluşumunu hızlandıran yaşam moleküle, hücrelerin ve dokuların yenilenmesine katkı sağlamakdır.

 

GÜÇLÜ KEMİKLER İÇİN  TRİANGLE OF WELLNESS 

SAGLIK ÜÇGENİ

KYANİ TRİANGLE

SUNSET, SUNRİSE ve NİTRO üçlüsü içerdiği vitamin, antioksidan, mineraller ile bağışıklığı güçlendirir ve romatizmal iltihap oluşumunu engellemeye ve eklemlerin kalitesini artırmaya yardımcı olur. Efektif etki için bu üçlünün birlikte 3 ay kullanımı önerilir.