Diz Ameliyatları Sonrası Genel Egzersizler

 

Diz hareketlerinin ve gücünün tekrar kazanılması için düzenli egzersiz yapılması ve günlük aktivitelere kademeli olarak tekrar başlanılması tam iyileşme için önemlidir. Günde 2-3 kez 20-30 dakika egzersiz yapmanız önerilmektedir. Doktorunuz aşağıdaki egzersizlerden size uygun olanlarını önerecektir.

Lütfen bu egzersiz programını doktorunuz önermedikçe yapmayınız.

 

Ameliyat Sonrası Erken Dönem Egzersizleri


 
Bu egzersizler ile bacak ve ayaklarınızdaki kan dolaşımı arttırarak kan pıhtısı oluşumunu engelleyebilirsiniz. Bu hareketler aynı zamanda kas kuvvetini arttırmada ve kalça hareketlerinin düzeltilmesinde de önemlidir. Bu hareketlere ameliyattan hemen sonra kendinize gelir gelmez başlayabilirsiniz. Başlangıçta zor gelebilen bu hareketler iyileşmenizi hızlandıracak ve ameliyat sonrası ağrınızı azaltacaktır. Bu hareketleri sırt üstü uzanırken ve bacaklarınız 15- 20 cm ayrık halde yapmalısınız.

 

Diz Protezi Sonrası Egzersiz Programı 1 

Ayak Bileği Pompası Ayağınızı yavaşça aşağı bastırıp yukarıya çekin. Bu egzersizi her 5-10 dakikada bir birkaç kez tekrarlayın. Bu egzersize ameliyattan hemen sonra başlayıp tamamen iyileşene kadar yapabilirsiniz.

 Diz Protezi Sonrası Egzersiz Programı 2

Ayak Bileği Döndürmesi Ayağınızı, ayak bileğinden içe ve dışa doğru döndürün. Bu hareketi günde 3-4 defa 10 kez tekrar edin.
Aşağıdaki üç egzersizi günde 3-4 defa 10 kez tekrar edin.

 Diz Protezi Sonrası Egzersiz Programı 3

Oturur Pozisyonda Destekli Diz Bükme Sağlam ayak desteği ile ameliyatlı diz bükülüp düz hale getiren tekrarlı hareketler yapılır. Her zorlamada 10 saniye tut ve gün boyunca yorulana kadar yap.

 Diz Protezi Sonrası Egzersiz Programı 4

Oturur Pozisyonda Desteksiz Diz Bükme Diğer ayağı olmaksızın ameliyatlı dizin kendi kuvveti ile diz bükme hareketleri yapılır. Her zorlamada 10 saniye tut ve gün boyunca yorulana kadar yap.

 

 Diz Protezi Sonrası Egzersiz Programı 5.jpg

Yatak Destekli Diz Bükme Topuğunuzu kalçanıza doru kaydırarak dizinizi kırın ve topuğunuzun yataktan kaldırmayın. Dizinizin içeriye doru dönmesine izin vermeyin

 Diz Protezi Sonrası Egzersiz Programı 6

Kalça Kasma Kaba etlerini kasıp 5' e kadar sayın.

 Diz Protezi Sonrası Egzersiz Programı 7

Açma Egzersizi Bacağınızı dışarıya doğru açabildiğinizce açıp tekrar kapatın.

 

 Diz Protezi Sonrası Egzersiz Programı 8

Uyluk Set Egzersizi Uyluk kasınızı kasarak dizinizi yatağa bastırın ve 5-10 sn basılı tutun. Bu egzersizi 10 defa 10 dakikalık periyotlar ile uyluk kasınız yorulana kadar yapın

 Diz Protezi Sonrası Egzersiz Programı 9

Düz Bacak Kaldırma Uyluğunuzu, dizinizin arkası yatağa tamamen değecek şekilde kasın ve topuğunuz yataktan 5- 10 cm yukarıya kalkacak şekilde bacağınızı kaldırıp 10 sn tutup yavaşça indirin. Bu egzersizi 10 defa 10 dakikalık periyotlar ile uyluk kasınız yorulana kadar yapın.

 Diz Protezi Sonrası Egzersiz Programı 10

Havlu veya Çarşaf Yardımlı Dizi Tam Kırma

Yardım ile diz tam büküme zorlanır. Her zorlamada 10 saniye tut ve gün boyunca yorulana kadar yap.

 

 

 

Ayakta Durarak Yapılan Egzersizler

Ameliyatınızdan kısa süre (1-2 gün) sonra ayağa kalkabilir hale geleceksiniz. İlk ayağa kalkışlarınızda biraz başınız dönebileceği için yardım ile ayağa kaldırılacaksınız. Aşağıdaki egzersizleri sert bir zeminde yapmalısınız.

Aşağıdaki egzersizleri günde 3-4 defa 10 kez tekrar edin.

 

 

 

 Diz Protezi Sonrası Egzersiz Programı 11

Ayakta Diz Kaldırma Ameliyatlı bacağınızı gövdenize doğru kaldırın ve 2-3 sn tutup indirin. Dizinizi, el bileğinizden daha yukarıya kaldırmayın.

 Diz Protezi Sonrası Egzersiz Programı 12

 

Ayakta Yana Kalça Açma Kalça, diz ve ayağınızı aynı hizaya getirin. Gövdenizi dik tutun. Diziniz gergin halde iken bacağınızı yan tarafa doğru açın. Bacağınızı yavaşça yerine alın ve ayak tabanınız yere tekrar bassın.

 Diz Protezi Sonrası Egzersiz Programı 13

 

Ayakta Arkaya Kalça Açma Ameliyatlı bacağınızı geriye doğru yavaşça kaldırın; 3-4 sn tutup bacağınızı yavaşça yerine alın ve ayak tabanınız yere tekrar basın.