Halluks Valgus (Bunyon)

Halluks Valgus (Bunyon)

Eğer ayak başparmağınızda ve özellikle iç yan kısmında ağrılı bir şişlik varsa bu bunyon olabilir. Genellikle bunyonlu hastaların yarısından fazlası bayandır. Herkes de görülebileceği gibi dar ve yüksek topuklu ayakkabı giyenlerde daha sık olarak görülmektedir. On bunyonlu hastadan dokusu bayan olup, on bayandan dokuzuda dar ve küçük ayakkabı giymektedir.

Dar ayakkabılar genellikle nasır ve çekiç parmak gibi diğer ayak problemlerine yol açmaktadır.

Anatomi

Ayak, ayağın önü(metatarslar, falankslar), arkası(topuk) ve ortasından(tarsal kemikler) oluşur. Ön ayak, metatars ve falanks kemikleri ile onların meydana getirdiği eklemlerden oluşur. Bunyon başparmaktaki 1.metatars kemiği ile falanks kemikleri arasındaki eklemde meydana gelen bir hastalıktır.

 


Başparmak deformitesi

 

Klinik ve Muayene

Bunyonlu parmak genellikle büyük ve içe doğru genişleyerek şişme eğilimindedir. Deri kırmızı ve yumuşaktır. Ayakkabı giyme ile ağrılı olabilir. Daha büyük bunyon varlığında yürüme ve merdiven çıkma çok ağrılı olabilir. 1.parmak açılanarak 1.parmağın üstüne veya altına yönelme eğilimindedir.
Bu durumda deri bunyonun tepesinde saha ince ve hassas hale gelebilir.


Başparmak deformitesi

 

Eğilen 1.parmağın 2.parmağa olan baskısı 2.parmak deformitelerine yok açabilir. Eğer bunyon çok ciddi boyutta ise yürüme ve ayakkabı giyme sıkıntılı hale gelebilir. Bu süreç erken dönemde tedavi edilmez ve kronikleşirse eklemde geri dönüşü olmayan kireçlenme meydana gelebilir.


Tedavi

Birçok bunyon erken dönmede ameliyatsız tedavi edilebilirler. Önlem alma her zaman en iyisidir. Uygun ayakkabı tercihi çok önemlidir. Ayak şekline uygun ayakkabı seçilmelidir. Yumuşak tabanlı, geniş ve topuğu hafif yüksek ayakkabı giyilmelidir. Topuk kısmı 5 cm den fazla, dar sivri uçlu ve sıkı ayakkabılardan kaçınmalısınız. Bu konuda yardım alabilirsiniz. Eğer bir bunyona sahipseniz bölgeyi yumuşatmak için koruyucu ped kullanabilirsiniz.

Başparmak deformitesi


Tüm bunlara rağmen yürümekle geçmeyen, ilaç ve ortopedik ortezler yanıt vermeyen ağrılarınız varsa cerrahi gerekebilir. Cerrahi prosedürde ayak parmağındaki kemikler, bağlar ve tendonlar düzeltilir.


Başparmak deformitesi


Bu konuda çeşitli teknikler olup parmak probleminin derecesine göre karar verilir. Cerrahisinde sadece bacak uyuşturulur ve genellikle aynı gün taburcu edilir.


AMELİYAT VİDEOSU İÇİN TIKLAYINIZ


Bunionette

Eğer ayağınızın 5.parmak tabanında dışa doğru büyüyen bir kitle varsa buna bunionette denir. Buniondaki benzer sebeblerle oluşur. Tedavisi bunyondaki benzer ayakkabılara dikkat etmek gerekir. Yanıt alınamazsa cerrahi planlanır.


Başparmak deformitesi

 

 

KEMİK, EKLEM ve BAĞLARIN GÜÇLENMESİ İÇİN

BESLENME, PROTEİN VE HİDROLİZE KOLLEJEN ÖNEMLİ

Zedelen kemik, kas ve bağ dokularının iyileşmesinde peynir altı suyundan elde edilen Whey protein ve ayrıca hidrolize kollejen kullanımı hızlı iyileşmeyi destekler ve kasları güçlendirir.  Ayrica multivitamin desteği ve takviye ürünler: Kas iskelet gelişimi,kıkırdak oluşumu, kırılan kemıgın kaynaması ve enfeksiyon veya inflamasyon ile mücadele için vitaminler, antioksidanlar ve minerallerin günlük yeterli dozlarda alınması şarttır. Bu amaçla SUNSET, SUNRİSE ve NİTRO yu içeren Kyäni Nitro Plus Triangle of Health Pack etkili bir kombinasyodur.

FİT 20: Peynir altı protein izolesi, magnezyum ve HİDROLİZE KOLLEJEN barındırmakdadır. Sağlıklı kas ve kemik yapımına destek olacak güzel bir kombinasyondur. Sağlığımızı korumak ve sağlıklı yaş almayı kolaylaştırmak için diyetlerimizi sağlıklı, sindirilebilir proteinlerle desteklememiz çok önemlidir. Ayrıca içeriğinde ki magnezyum, yorgunluğun ve bitkinliğin azalmasına katkıda bulunup, normal kemiklerin korunmasına katkıda sağlar. Kullanım Bilgisi: Paketin içeriğini 250-350 ml su veya smoothie ile iyice karıştırın. 1 ay kullanınız. 

FİT 20 _

 

       • SUNSET: Omega-3, Vitamin E’nin en güçlü formu (tecotrienol), vitamin D ve A’nın etkili kombinasyonunu içermektedir. Omega 3 vücudun üretemediği ve dışarıdan alınması zorunlu bir yağ asididir. Kullanım :11 yaş ve üzeri bireylerin günde 3 kapsül olmak üzere akşam yemekleri ile birlikte almaları tavsiye edilir. 90 adet yumuşak jel kapsül içeren bir şişeyle sunulur.

       • SUNRİSE: 22 süper gıda ile vücudun günlük ihtiyacı olan Vitamin B1(Tiamin), B2 (Riboflavin), B6, B12, C vitamini, mineraller, gerekli aminoasitler ve ANTİOKSİDAN ihtiyacını karşılar. Kullanım Bilgisi: Günde 1 flakon (30 ml) sabahları aç almanız tavsiye edilir. Her biri 30 ml’lik 30 adet küçük paket içerir.

       • Nitro Plus,  yaşam molekülü olarak isimlendiren NİTRİK OKSİT in üretilmesine yardımcı olup, hücresel membran geçirgenliğini artırmakdadır. Hücrelerin yenilenmesine yardımcı olur. Kan akımın ve oksijenizasyonu hızlandırmak için NİTRİK OKSİT içermesi ile kan dolaşımını hızlandırma özelliği olan NİTRO Plus'un ağızdan alınacak şeklide günde 20 damla alınmasını tavsiye edelir. Vücudumuzun Nitrik Oksit (yaşam molekülü) üretimini desteklediği kanıtlanmış Noni (Hint dutu) konsantresinin özel bir karışımı olan Nitro Plus, ayrıca Magnezyum, Çinko ve Coenzim Q10 içermektedir. Günde 3 kez 20 şer damla alınması tavsiye edilmektedir.

 

DOĞADAN GELEN GÜÇ 

Kyäni Nitro Plus Triangle of Health Pack

3 lü

SUNSET, SUNRİSE ve NİTRO üçlüsü içerdiği vitamin, antioksidan, mineraller ile bağışıklığı güçlendirir ve romatizmal iltihap oluşumunu engellemeye ve eklemlerin kalitesini artırmaya yardımcı olur. Efektif etki için bu üçlünün birlikte 3 ay kullanımı önerilir.

 

ONLİNE ORTOPEDİ DOKTORU

İkinci bir görüş almalıyım!

Aklımda o kadar çok soru var ki!

Tahir Mutlu Duymuş png

Tüm ortopedik sorunlar

MR, röntgen veya BT danışma

Standart görüşme süresi 15 dk

7/24 Whatsapp ile randevu ve ücret bilgisi

WhatsApp ile RANDEVU

 SİZİ ÖNEMSİYORUZ

Nerede olursanız olun, artık mobil uygulamalar ile size çok yakınız. Tüm ortopedik hastalıklar, bu konu hakkında, çekilen MR, röntgen, tomografi, tetkikleriniz ve merak ettiğiniz tüm soruları Whatsapp&Zoom'dan canlı bağlantı ile sorabilirsiniz.  Hakkınızda karar vermek için acele etmeyin. Hayatta en doğru kararlar, işin ehli kişilerden alacağınız görüşler ve ortak akıl ile verilebilir.

Op.Dr.Tahir Mutlu DUYMUŞ  

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı

Özgeçmiş için tıklayınız.

Key Words : Halluks Valgus, Bunionette, Bunyon, Başparmak deformitesi