Ön Çapraz Bağ Yırtığı

ÖN ÇAPRAZ BAĞ KOPMASI

Dizin en sık yaralanmalarından biri ön çapraz bağın (ÖÇB) burkulması veya yırtılmasıdır. Futbol, basketbol gibi yüksek tempolu sportif müsabakalarda ön çapraz bağın yaralanma riski yüksektir. Ön çapraz bağ yırtıklarında dizin işlevsel kaybını yeniden kazanmak için cerrahi tedavi gerekebilir. Cerrahi tedavi kararı yaralanma ve aktivite düzeyi gibi çeşitli faktörlere bağlıdır.

 Anatomi

Diz eklemi üç kemikten oluşur; femur (uyluk),  tibia (kaval) ve patella (diz kapağı) kemikleridir. Bu kemikleri bir arada tutan yapılara ise bağ veya lif denir. Bağlar kemikleri bir arada tutan ve stabiliteyi sağlayan güçlü yapılardır;

 • Yan (Kollateral) Bağlar; Dizin iç ve dış yanlarında bacağa paralel uzanırlar. Dizin yana doğru açılanmasını engelleyip stabiliteyi sağlarlar.
 • Çapraz (Cruriate) Bağlar; Dizin iç kısmında yer alan eklem içi bağlardır. Ön ve arka olmak üzere iki adet olup çapraz olarak uzandıkları için bu isimle adlandırılırlar. Bu yapılar dizin öne ve arkaya hareketini kontrol etmekte ve dizin kendi ekseni etrafında dönme kararlılığını sağlamaktadırlar.

      Ön Çapraz Bağ (ÖÇB) Yırtığı 1

 Tanımlama

 Ön çapraz bağ yaralanmalarının %50'den fazlasında kıkırdak, menisküs ve yan bağ gibi diğer yapılar       yaralanmaya eşlik etmektedir.

 Ön çapraz bağ yaralanmaları kendi içinde ciddiyetine       göre derecelendirilir;

 
 
 
 
 
 • Evre 1 yırtıklar; hafif düzeyde gerilme şeklinde olup dizde ağrı vardır fakat stabilite kaybı yoktur.

 • Evre 2 yırtıklar; ÖÇB de kısmı yırtık söz konusu olup yarıya yakını yırtılmıştır.

       Ön Çapraz Bağ (ÖÇB) Yırtığı 2

Evre 3 yırtıklar; ÖÇB de tam kat yırtık meydana gelmiştir. Dizde stabilite kaybı söz konusudur. Stabilite kaybı; hasta koşarken veya merdiven inerken dizinde güvensizlik hissi ile birlikte denge kaybı anlamına gelmektedir.


 Ön Çapraz Bağ  Neden YIRTILIR???

 Ön çapraz bağ yırtıkları birçok sebebe bağlı olabilirler. Sıklıkla;

 •  Dizin hızlı dönmesi

Ön Çapraz Bağ (ÖÇB) Yırtığı 3

 • Aniden durma
 • Koşarken düşme
 • Yanlış pozisyonda yüksekten atlama
 • Futbol gibi sporlarda direk çarpışmaÇeşitli çalışmalarda, kadın sporcularda ÖÇB yaralanması erkeklere göre daha yüksek oranlarda görüldüğü belirtilmiştir. Bunun nedeni fiziksel olarak kas ve nöromüsküler gücün farklı olmasına bağlıdır.

Klinik Bulgular

Ön çapraz bağ kopması durumunda, dizde bir patlama veya kopma sesi alınabilir. Diz adeta yerinden çıkar gibi olur ve ani şişme meydana gelebilir. Bunların dışında;

 • Diz 24 saat içinde şişer.
 • Tam hareket kaybı
 • Eklem hattı boyunca hassasiyet
 • Yürürken rahatsızlık ve güvensizlik

Muayene

Hastanın travma hikâyesi ve fizik muayenesi çok önemlidir. 

Fiziki muayenede yaralı diz  ve normal diz karşılaştırılır. Dizin stabilitesi özel testler ile muayene edilir. Fakat anlamlı stabilite muayenesi travmadan ortalama 3 hafta sonra, dizin şişliği geçtikten sonra yapılabilmektedir.

Görüntüleme Tetkikleri

Tanısını kesinleştirmek için röntgen ve MR çekilir. MR ön çapraz bağ yaralanmalarını değerlendirmede en önemli görüntüleme yöntemidir.

Ameliyat Olmalı mıyım ?!?
Bu kararı yaşamınıza göre hekiminizle birlikte siz vereceksiniz. Faka genç ve hareketli bir yaşamınız var ise olmalısınız. Tabi ki son karar yine sizin!

Ameliyat Olmazsam ne olur ?!?
Ameliyat olmaz iseniz bir süre sonra rahatlıkla yürüyebilirsiniz. Fakat ön çapraz bağınız olmadığı için uyluk ve kaval kemikleri diz ekleminde kontrolsüz biçimde daha serbest hareket edeceği için kıkırdak ve menüsküslerinize zarar verecektir. Dizinizde tahribat ve bu durum her geçen gün kireçlenmesine neden olacaktır. Ön çapraz bağınız olmadan gezerseniz dizinizin dönme ihtimali normal dize göre daha kolay olacaktır. Bu durum sizde güvensizlik ve dizinde boşalma hissine yol açacak ve sürprizlere açık ve sürekli aklınızı meşgul eden bir dize sahip olduğunuz hissi ile yaşamanıza yol açacaktır.

Tedavi

Tam kat ÖÇB yırtıklarında tedavi, kişinin bireysel beklentilerine veya ihtiyaçlarına bağlı olarak değişmektedir. Hasta genç ve çevik ise aktif spor yaşamına geri dönmek istiyorsa ameliyat planlanmalıdır.  Hastanın yaşı ileri ve aktif olamayan bir yaşam tarzına sahipse ameliyat olmaksızın yaşamını sorunuz sürdürebilir. Kliniğimize ÖÇB ameliyatı sıklıkla yapılmakta olup ayda 45-75 arası  çapraz bağ veya diz yaralanması başvurusu almaktayız. 

Cerrahi Dışı Tedavi

Tam kat ÖÇB yırtıkları cerrahi olmadan iyileşmez. Hastanın yaşı ileri ise dizlik ve değnek kullanarak akut dönmede dizini koruyabilir. Dizdeki şişlik geçtikten sonra diz çevresi kaslarını güçlendirmek için egzersizler verilmelidir.

Cerrahi Tedavi

Yırtık bir ÖÇB tekrar bir araya getirilip dikilemez. Bunun yerine vücudumuzdan tendon transferi ile ÖÇB yeniden inşa edilir. Bu işleme rekonstrüksiyon denir.

Çapraz bağ ameliyatı

Tendon grefti pateller tendon, hamstring kasları, aşil tendonu,  quadriceps tendonu veya kadavra gibi birçok yerden elde edilebilir. Hangi tendonun kullanılacağına doktor ve hasta ortak karar vermelidir.Ameliyat sonrası günlük aktivitelere kısa sürede dönülürken, spora dönüş ise altı ayı bulabilir.

 Ameliyat Prosedürü; Ameliyat artroskopik teknikle kapalı olarak planlanır. Bu teknik açık yöntem ile kıyaslandığında ağrı daha az, hastanede kalış süresi daha kısa ve iyileşme süreci çok hızlıdır.

 Rehabilitasyon - Fizik Tedavi

Tedavi ister cerrahi olsun ister olmasın,  rehabilitasyon, günlük aktivitelere geri dönüş için hayati önem arz etmektedir. Fizik tedavi; eklem hareket açıklığını artırmak ve kas gücünü artırmak için çok önemlidir. Eğer hasta cerrahi olarak tedavi edildiyse ameliyat sonrası özel bir program uygulanır.


Ameliyat sonrası öneriler

 • Yaralarınıza düzenli olarak pansuman yapmalısınız.
 • Ameliyat sonrası fizik tedavi çok önemlidir. Bu durum için başarılı bir fizyoterapist ile çalışmaktayız.
 • Eğer ameliyatınızda sorun yok ve bacak kaslarını kuvvetlendirirseniz ve tekrar travma yaşamaz iseniz çapraz bağınız tekrar kopmaz. Bugüne kadar hiçbir hastamı da nüks olmadı.
 • Ameliyat sonrası beslenme iyileşme süreci açısından önemlidir. Size vereceğimiz beslenme protokolünün önemli olduğunu düşünüyoruz.
 • Ameliyattan önce bacak güçlendirme egzersizlerine başlamayız
 • Egzersizlerden sonra diz çevresini soğutmak amacıyla buz jelleri kullanın. Cildinize direkt temas ettirmeyin aksi takdirde buz yanığı oluşur.
 • Diz ve çevresinde ameliyat sonrası geçici uyuşma olabilir.
 • Ameliyat yaralarınız iyileşene kadar yaranıza su teması olmamalıdır. Banyo için özel bantlar önermekteyiz.
 • Dizinizde 3-4 aya kadar şişlikler olur. Bu şişlikler dizinizde ki ödemden kaynaklanır, bu zamanla inecektir.

 


Anahtar Kelimeler : Ön çapraz bağ kopması, çapraz bağ kopması, çapraz bağ, ön çapraz bağ, ön çapraz bağ ameliyatı

 İLETİŞİM

Yorumlar

Yorum Yazın
29.09.2016 13:20:06n. amaç

slm hocam iyi çalişmalar 25 yaşindsayim yaklaşık 2 hafta once dizim burkuldu gibi mr çektirdik doktor bey on çapraz bağ daa yırtık var amalyat olmam şartmi yoksa yirtik bileşirmi bilgilendirirseniz sevinirimm iyi çalişmalarr

04.06.2016 17:28:51İBRAHİM. AK.

Böyle pes etek istemiyorum.hocama emar sonucunu göndersem.hakkımda doğru olanı söyleyebilirmi

04.06.2016 17:27:16İBRAHİM. AK.

Emar istedi emarı görünce on gün buz uygula tekrar gel dedi gittim diz dönmüş ön çapraz bağ kopmuş dedi 35 yaş yukarısına pek ameliyat tavsiye etmiyoruz dedi doktor.bu şekilde hatasını devam ettirebilirsiniz dedi bene futbol oynamayı çok seven b

04.06.2016 17:22:42İBRAHİM. AK.

41 yaşında kamu görevlisiyim yaklaşık olarak 1 ay kadar önce halı sahada futbol oynarken dizimden kırt diye bir ses le acı İçinde yanarak sakatlandım.doktora gittim.film çekildi kırık yok dedi buz koy geçer dedi sonra tekrar gittim başka doktor

23.05.2016 01:34:10Ertigrul konuk

Hocam ben tan 1 sene once ocb ameliyati oldum nerdeyse ameliyat olmadan önceki halim gibi pek bi fark yok. Dizimde hala emniyetsizlik var ve kosarken ayagimi bosluga atiyor gibiyim yardimco olursanız sevinirim

14.05.2016 20:00:58Ömür

Dizimde sıvı artışı izlenmiş ve ACL femoral inserslosu net olaraK İZLENEMEMİŞ olup ACL konfigürasyonu bozulmuştur diyor. Hocam sıvı nedeniyle izlenememiş olabilir mi

24.12.2015 13:36:08Hüseyin Polat

Futbolu çok seven ve her zaman futbolcu umuduyla yeni bir güne başlıyordum ama yaştan dolayı geçtiğini ve amatörce oynamaya ve kendimi biraz geri çekmeye karar verdim. Halı sahada maç yaparken çok sert faullere maruz kalsam da

24.12.2015 13:35:51Hüseyin Polat

dizim döndüğü an en büyük acıyı yaşadım ve birden çok acemice dizim döndü ve ses çıktı. 2 özel hastane gittim olay günü ama sadece film çektileri için bir şey yok dediler.

24.12.2015 13:35:04Hüseyin Polat

O gecenin sabahında acı iyice arttı dayanamadım. Sabah 5 de Başakşehir devlet hastanesine gittim. Doktor emar istedi ve 10 gün sonra emar sonucunu alınca ön çapraz bağın koptuğunu söyledi ve ameliyat dedi.

24.12.2015 13:34:43Hüseyin Polat

Ama bana 6 ay sonraya gün verdi. İnternet üzerinden Tahir beyi buldum ve araştırdım birde tanıdık bulunca hemen yanına gittim ve benle ilgileneceğini söyledi ve öyle oldu.

24.12.2015 13:34:18Hüseyin Polat

13 gün sonra beni ameliyat etti ve ameliyat sonrası bana kısa ve öz bir şekilde anlattı. 3 gün sonra taburcu oldu ve bana önerdiği fizik tedavi doktorumla günden güne iyiye gittim ve

24.12.2015 13:33:27Hüseyin Polat

10.günde ayağa 1.ayda ise işe başladım. 3.ay girdik ve şuan kendimi çok iyi hissediyorum. Bunun en büyük sebebi Tahir Bey ve ekimi idi. Allah razı olsun diyorum inşallah düz koşulardan sonra futbol hayatıma geri dönerim.

24.12.2015 13:15:41ibrahim E.

6 ay önce ön çapraz bağ ameliyatı oldum. ameliyat olmadan önce dizimden ses geliyordu ve şiddetli ağrılar oluyordu zaman zaman. Tahir Mutlu beyden önce birkaç doktora daha gittim lakin bir şey olmadığını zamanla geçeceğini söylemişlerdi. En son

24.12.2015 13:15:13ibrahim E.

Tahir Mutlu beye muayene oldum. Ön çapraz bağlarımın ve menüsküsümün koptuğunu söyledi. Ameliyat olmam gerektiğini söyledi. İnternetten bir kaç araştırma yapmıştım. Menüsküs ameliyatından yana korkum yoktu ama ön çapraz bağ ameliyatı beni baya

24.12.2015 13:14:25ibrahim E.

korkutmuştum. Ama Tahir Mutlu bey gayet başarılı bir ameliyat yaparak kopuk olan bağı onardı. Şuan dizim gayet iyi ve hareket kısıtlılığım kalmadı ve doktorumun hasta ile olan ilişkisi de ayrı bir güzel. Teşekkürler hocam.

07.11.2015 14:30:03soner torbalı

Hocam merhabalar.Yaşım 42.halı saha maçında dizim ekleminde bir boşalma hissettim.MR sonucunda çapraz bağlarında kopma var.Çok hareketli olmayan ve büro ortamında çalışan biriyim.Ameliyat olmam gerekirmi olmaz isem ileride ne olur.

13.06.2015 02:28:32diyar

18 yaşındayım raporda şöyle yazıyor femur ve tibiada kontüzyon ön çapraz bağ rüptürü medial kollateral ligamanda grade 1 sprain medial menisküs arka boynuzda grade 2 dejenerasyon geçer mi

04.05.2015 12:10:28enes buğra duru

ben 18 yaşındayımyaklaşık 3ay önce ayaımı boşa sallamam acl de kısmi yırtık teşhisi kondu doktor eğer profesyonel futbolcu değilsen ameliyata gerek yok dedi ama futbol oynayamayacağımı da vurguladı bacak kaslarımı güçlendirsem bir faydası olurmu

22.03.2015 14:29:24osman

Hocam merhaba iyi çalışmalar yaklaşık 2 buçuk ay önce halı saha maçında dizimdeki dış çapraz bağ hariç bütün bağlarım yırtıldı henüz düzelmedi dizim dizz üstü oturuken ve ani hareketlerde ciddi ağrılarım oluyor yardımcı olursanız sevinirim.

22.03.2015 03:19:29resul

15 yasindayim ve MR de ocb de evre 1 yırtık var..ameliyatsız geçermiii Ne tavsiye ediyorsunuz

22.02.2015 21:36:49DYT.Burhan Kahveci

Çalışma presibiniz ve hasta ile olan iletişim tarzınız hekim kalitenizi artırdığını belirtmek isterim. Hocam herşey için teşekkürler meslek hayatınızda başarılar dilerim...

24.01.2015 19:31:27Ferdi ÇETİN... Ön çapraz bağ ve menisküs

6ay önce öçb yırtığı ve menisküs yırtığı sebebyle doktor Tahir beye ameliyt oldm. Şu anda çok iyiym. Hocam ALLAH cc. sizden razı olsn. O güler yüzünüz hç solmasn. Elleriniz dert görmesn. Hastalarınıza yaklaşımnz duyarlılğınz çok içden ve samimi.

15.01.2015 21:52:53Serkan AKYÜZ Ön çapraz bağ

haline döndü diyebilirim. Bana bu zorlu geçen süreçte ameliyat ve ameliyat sonrası yaklaşımı için Sn.Uz.Dr.Tahir Mutlu DUYMUŞ doktorumuza teşekkürü bir borç bilirim.

15.01.2015 21:50:49Serkan AKYÜZ

Yaklaşık 1 sene önce geçirdiğim ÖÇB yırtığı ameliyatı sonrası önceden yapamadım bir çok aktiviteyi yapar hale geldim.Yaşantımı etkilen sorunlar ameliyarı ve sonrası ilgisi önerileri ve taki eden yaklaşımı ile çözüme kavuştu.Günlük yaşantım eski

04.01.2015 12:54:49Mehmet BASUNLU Çapraz Bağ Ameliyatı

1.5 yıl önce top oynarken çapraz bağım koptu ve menisküs yırtığı tespit edildi. Dr.Tahir Mutlu DUYMUŞ hocam muayene etti ve ameliyat olam gerektiğini söyledi ve kendisine oldum. Tüm ağrı ve şikayetlerim geçti. Allah Tahir Beyden razı olsun...

04.01.2015 12:50:06Serhat Gümüş Ön Çapraz Bağ Yırtığı

Ön Çapraz bağım kopma nedeniyle dizimi kırınca ses çıkıyor sanki dizim yerinden çıkıyor gibi oluyor ve ciddi ağrlar yaşıyrdum. Tahir Mutlu hocamın ameliyatı çok iyi geçti ve memnun oldum. Ameliyat sonrası dizimin durum çok iyi. Teşekkürler Hocam