Koltuk Altı Değnek, Kanedyen ve Yürüteç Nasıl Kullanılmalı?

Bacaklarda meydana gelen bir kırık, ameliyat, inme sonucu felç gibi durumlardan dolayı yürüteç, koltuk altı değnek veya baston kullanmak zorunda kalabiliriz. Bu cihazlar ortopedi hastaları ile çok sık ilişkilidir.

Başlangıçta kullanmak zor gibi görünebilir. Fakat bu makalede size verilecek birkaç ipucu ve pratik bilgi ile kendinize olan güveniniz artacak ve kullanımı kolay hale getireceksiniz.


Genel Tavsiyeler

  • Ev içi veya çevrenizdeki takılıp düşmenize yol açacak elektrik kablolarını kaldırın ve halı kenarlarını yapıştırın veya alternatif çözüm üretin.
  • Banyo ve tuvalette klozet kullanın, tutunma çubukları yerleştirin ve kaygan paspasları kaldırın.
  • Ev içerisinde sık kullandığınız yolları basitleştirin ve gereksiz objeleri kaldırın.
  • Çevrenizde herhangi bir şeyleri taşımak için sırt çantası, bel çantası, evrak çantası veya önlük kullanabilirsiniz.

Koltuk Atlı Değnekler

Çeşitli sebeplerden dolayı kullanmak zorunda kalırsanız şunlara dikkat ediniz;

Uygun Pozisyonda Konumlandırın

  • Ayakla dik dururken, değneklerinizin üst noktası koltuk altına 2-3 cm mesafede olmalıdır.
  • Değnekleri tutma yeri kalçalar hizasının üstünde olmalıdır
  • Dirsekler vücuda biraz dokunacak pozisyonda olmalıdır.
  • Değnekler vücudun yanlarında sıkı durmalı, el tutamakları ve koltuk altına temas edecek üst uçları yumuşak olmalıdır.

değnek

Yürüme Esnasında

Hafifçe öne eğilin. Koltuk değneklerini bir veya iki ayak mesafesi kadar öne koyun. Değnekler yaralı bacağın görevini devir alacaktır. Yaralı bacak havadayken, değneklere yüklenerek sağlam bacağınızı önde yer alan değneklerin yanına taşımalısınız. Daha sonra sağlam bacağa yüklenerek değnekler öne taşınır. Bu şekilde yürüme idame ettirilir. Yürürken ayaklarına değil öne bakmalısınız.

Oturma

Sağlam bir sandalyeye oturun. Yaralı bacak önde olsun. Değnekler yaralı ayak tarafındaki elinizde olsun, sağlam elinizle de sandalyeyi tutunuz. Ayağa kalkarken, değnekler yanlarda ve sağlam ayağınızın üstüne basarak kalkabilirsiniz.

 

oturma

Merdiven Kullanma

Merdiven çıkarken güçlü ve esnek olmalısınız. Bir eliniz merdiven kolluklarında diğer elinizde ise koltuk altına yerleştirilmiş 2 koltuk değneği de olmalıdır. Değnekler üst basamaktayken, sağlam ayak değneklerden ve merdiven kolluklarından aldığınız destekle yukarı taşınır. Basmakları birer birer çıkınız. Merdiven inme çıkma kadar zor değildir. Aynı mekanizma ile inilir.

Baston ve Kanedyen

Genellikle hafif yaralanmalarda ve yaşlılar güç almak için kullanır.

Uygun Pozisyonda Olmalı

Ayakta bastonu tutarken dirsek hafif kıvrık olmalıdır. Baston desteğe ihtiyacınız olan tarafın karşısında olmalıdır.


pozisyon
Yürürken

Baston ve yaralı bacak aynı anda salınır ve aynı anda önde yere basar. Bastonla yürümeye başlayın, sağlamla yürümeyi bitirin.

Merdiven Kullanma

Bir elinizde baston, bir elinizde merdiven kolluğu olacak. Sağlam bacak üst basamağa konur ve baston ve merdiven kolluğundan destek alınarak çıkılır. İnerken ise önce yaralı bacak öne atılarak inilir.

Yürüteç

Genellikle diz ve kalça protezi ameliyatlarından sonra tavsiye edilir. Dört ayaklı olup size yürürken diğer yürüme cihazlarından daha fazla güven verir. Gücünüzü kollarınızdan alırsınız. Gücünüz ve dayanıklılığınız artıkça daha iyi kullanır hale geleceksiniz.
Yürürken bir adım mesafesi kadar yürüteci önce öne alın. Daha sonra kollardan güç alarak sağlam ayağınızı öne atın. Küçük adımlar kullanın.
yürürken

Merdiven kullanma kesinlikle yasaktır.

Oturmadan önce sandalyeyi bacaklarınıza yanaştırın ve kontrol edin. Sağlam bacak ve kollarınızla yavaşça oturun. Kalkarken yürüteç den destek alınarak kalkılır.

 

 

 

 

 

 

 

Op.Dr.Tahir Mutlu Duymuş
Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı

 

 

Anahtar Kelimeler: Koltuk değneyi, kanedyen,yürüteç nasıl kullanılır?Ortopedik medikal malzeme ürünleri nelerdir?

Türkiye'nin En Büyük ORTOPEDİ BİLGİ BANKASI

Op.Dr.Tahir Mutlu DUYMUŞ Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı