Ayak Bileği Kireçlenmesi

Ayak Bileği Kireçlenmesi


Dünyada sakatlığın önde gelen sebeplerinden biri kireçlenmedir. Eklem ağrısıyla sonuçlanır ve herhangi bir yaşta ortaya çıkabilir.

Erken teşhis çok önemlidir. Çünkü; kireçlenme tamamıyla ortadan kaldırmak için kesin bir yaklaşım yoktur. Fakat önüne geçmek için bir dizi önlem alınabilir. Erken önlem ve tedaviler ile ağrısız, aktif ve tatmin edici bir hayat kalitesi mümkündür.


ayakbileğikireçlenme


Anatomi

Ayakta 28 adet kemik ve 30'dan fazla eklem mevcuttur. Bu kemikleri birbirine bağlayan ligament isimli bağlar ve kaslar bulunmaktadır. Artroz veya diğer bir adıyla kireçleneme bir veya birden fazla eklemde gelişen yürüme ve dengeyi efektif olarak etkileyen bir hastalıktır.


ayakbileğikireçlenme


Ayak Bileği eklemi: Kaval kemiği ve talus isimli ayak kemikleri arasında büyük bir eklemdir.

Ayak Arkası: 3 adet eklem ve 2 adet kemik vardır. Talus ve Kalkaneus kemikleri. Bu kemikler arasında subtalar, talonaviküler ve kalkaneokuboid eklemler vardır.

Ayak Ortası: tarsal kemiklerden oluşur. 5 adettir. Kuboid, navikula ve 3 adet kuneiform kemiklerdir.

Ayak Önü: 5 adet metatarsal ve 14 adet falanks isimli kemiklerden oluşur.


Tanımlama ve Sebepler

Ayakta veya ayak bileğinde kireçlenme meydana getiren 3 yaygın sebep vardır.


Osteoartrit veya Artroz

Eklem kıkırdağında soyulma ve kayıp ile giden dejeneratif bir süreçtir. İleri yaşlar, bayan ve obezlerde sık görülür. Eklemin bozulması ve kemiklerin birbirine sürtmesi ile ağrı, şişlik ve sertlik ile sonuçlanır. Yıllar içinde yavaş olarak ilerleyen progresif bir hastalıktır.


Romatoid Artrit

Osteoartrit gibi lokal değil, sistemik bir hastalıktır. İmmun sistemin etkilendiği gen yaşta birçok eklemi tutan, sistemik bir romatizmal hastalıktır. Sonuç olarak eklem kıkırdakları yıkılan bir süreç meydana gelir.
Post-Travmatik Artroz
Kırık veya yaralanma sonrası eklem kıkırdağında meydana gelen hasar sonucu oluşur.

 

Klinik Bulgular ve Şikâyetler

Etkilenen ekleme göre şikâyet yeri ve şiddeti değişmektedir. Yaygın şikâyetler;

 • Ağrı ve Hassasiyet

 

ayakbileğikireçlenme

 

 • Sertlik ve hareket kısıtlılığı
 • Şişme
 • Yük vermede ve yürümede zorluk

 

Teşhiste ağrının tarzı, ne ile artığı, zamanı, süreklimi, yeri ve başlangıç süresi önemlidir. Röntgen eklem mesafesi ve kemik yapısı hakkında detaylı bilgi verecektir. İleri tetkik olarak MR ve BT istenebilir.

Tedavi

Artrozun şiddeti, yeri tipine göre tedavisi değişmektedir.


Ameliyat Dışı Tedavi

 • Şişliği ve ağrıyı azaltmak için ilaç tedavisi başlanır
 • Yumuşak ve ortopedik ayakkabılar
 • Ayak bilek ortezi ile dinlendirme
 • Yük vermeyi engellemek için baston kullanma
 • Fizik tedavi ve egzersiz
 • Kilo Kontrolü ve besin takviyeleri
 • Eklem içi ilaç kullanma öneriler arasındadır.
 • Anti inflamatuar ilaçlar; Bu tür ağrı kesiciler genellikle ilk tercihtir. Şişlik ve ağrıyı azaltması beklenir. Fakat bu ilaçları hayat boyu kullanmak bazı yan etkilere yol açabilir.
 • Hidrolize Kollejen, Vitamin, Omega gibi takviyeler;  Erken dönme kireçlenmelerde faydalı olabilirler. Bu ilaçlar takviye gıdalar olarak geçmekte olup bazı hastalıklarda hekim önerisiyle kullanılabilir. Bu maddeler mobiliteyi artırır ağrıyı ise azaltmaktadır. Bu katkı maddelerinden etki almak için en az 2-3 ay devamlı kullanmak gerekir.

 

KIKIRDAK VE EKLEMLERİ GÜÇLENDİRME

Beslenme Önemli: Kas iskelet gelişimi, kıkırdak oluşumu ve kırılan kemiğin kaynaması için gerekli olan A, B, C ve D vitaminlerinin yeterli dozlarda alınması şarttır. Özellikle D vitamini, Kalsiyum, Omega ve kollejenler kırığı iyileştirmek adına faydası vardır. D vitamini en doğal haliyle güneş ışınlarından alınabilir. Yoğurt, süt gibi kalsiyum içeren gıdalar da kaynamayı hızlandıran faktörlerdendir. Ton balığı, somon, morina ve uskumru gibi yağlı balıkların hepsinde yüksek düzeyde bulunan D vitamini ve Omega 3 bulunur. Kırık çevresinde şişen, gerilen ve zarar gören kas ve derinin iyeleşmesi için iyi beslenme, kollejen, protein ve vitamin takviyesi alınmalıdır. Bu amaçla SUNSET, SUNRİSE ve FİT 20 kullanılabilir.

 

   • SUNSET: Omega-3, Vitamin E’nin en güçlü formu (tecotrienol), vitamin D ve A’nın etkili kombinasyonunu içermektedir. Omega 3 vücudun üretemediği ve dışarıdan alınması zorunlu bir yağ asididir. Kullanım :11 yaş ve üzeri bireylerin günde 3 kapsül olmak üzere akşam yemekleri ile birlikte almaları tavsiye edilir. 90 adet yumuşak jel kapsül içeren bir şişeyle sunulur.
   • SUNRİSE: 22 süper gıda ile vücudun günlük ihtiyacı olan Vitamin B1(Tiamin), B2 (Riboflavin), B6, B12, C vitamini, mineraller, gerekli aminoasitler ve ANTİOKSİDAN ihtiyacını karşılar. Kullanım Bilgisi: Günde 1 flakon (30 ml) sabahları aç almanız tavsiye edilir. Her biri 30 ml’lik 30 adet küçük paket içerir.

 SUNSET SUNRİSE

   • FİT 20:  Peynir altı protein izolesi, magnezyum ve HİDROLİZE KOLLEJEN barındırmakdadır. Sağlıklı kas ve kemik yapımına destek olacak güzel bir kombinasyondur. Sağlığımızı korumak ve sağlıklı yaş almayı kolaylaştırmak için diyetlerimizi sağlıklı, sindirilebilir proteinlerle desteklememiz çok önemlidir. Ayrıca içeriğinde ki magnezyum, yorgunluğun ve bitkinliğin azalmasına katkıda bulunup, normal kemiklerin korunmasına katkıda sağlar. Kullanım Bilgisi: Paketin içeriğini 250-350 ml su veya smoothie ile iyice karıştırın.

 

FİT 20 _

 

 • Kortikosteroidler; Güçlü anti inflamatuar ilaçlardır ve diz içine enjekte edilirler. Bunlar orta ve şiddetli ağrılarda verilir. Şişlik varsa çok faydalı olabilirler. Bu ilaçlar kısıtlı sayıda uygulanmalıdır. Bazı riskleri de beraberinde barındırır; Enfeksiyon ve kıkırdak hasarı artışı
 • Viskosüplementasyon-Diz İçi Kıkırdak İğneleri- ; suni kıkırdak sıvıları dize enjekte edilebilir bir nevi diz ekleminde kayganlığı artırarak sürtünme ve aşınmayı azaltarak, ağrıda azalma, hareketlerde artış olabilir.

 

Cerrahi Tedavi

Hasta ameliyat dışı yöntemlere yanıt vermezse cerrahi tedavi planlanır. Etkilenen eklemin şiddeti ve yerine göre tedavi değişir. Birden fazla cerrahi seçenek bulunmaktadır. 3 yöntem bulunmaktadır;

Artroskopik debridman, artrodez ve artroplastidir.

Atroskopik Debridman (Eklem Temizliği)


ayakbileğikireçlenme


Erken evrelerde rahatlama sağlar ve faydalıdır. Eklem içi kireçlenme dokuları temizlenir.


Artrodez ( Eklem Dondurma)

Eklem tamamıyla dondurulur ve hareketi ortadan kaldırılır. Bu yöntemde vida, plak veya K telleri eklem tespit edilerek dondurulur.

ayakbileğikireçlenmeayakbileğikireçlenme


İleri vakalarda rahatlama sağlar ve efektif bir yöntem olup en sık tercih edilen bir yöntemdir.


Eklem Protezi

Yeni bir eğilim olup uzun dönem sonuçları yayınlanmamıştır. Diz ve kalça protezi kadar yaygın kullanımı yoktur.


ayakbileğikireçlenme


Ameliyat Süreci

 • Ayak ve ayak bileği ameliyatları ağrılı olabilir. Ağrı kesiciler etkili olacaktır.
 • Ayağınızı kalp seviyesinden yüksekte tutunuz ve buz uygulaması yapınız.
 • Ayak bilek veya ayak eklem hareketlerinin kazanımı için doktorunuz Birkaç ay fizik tedavi uygulayabilir. Tedavi süreci biraz uzundur.
 • Birçok vaka ameliyattan fayda görür ve ağrısız bir yaşam ile günlük hayatına devam eder. Tam iyileşme 9-12 arasında sürer. Fakat bu tedavinin ve hastalığın şiddetine göre değişmektedir.

 

 

Key Words : Eklem Protezi, Artrodez, Ayak Bileği Kireçlenmesi, Artroskopi, Ayak Bilek Ağrısı, Ayak Ağrısı, Atroskopik Debridman, Atroskopik Temizlik, Osteoartrit, Artroz