Topuk Dikeni

Her bir kilometrelik yürüme yaklaşık olarak ayaklar üzerine 50 tonluk stresin binmesine sebep olur. Kilolarınız arttıkça bu stres parelel olarak artacaktır. Düz ve sert tabanlı ayakkabılar ile spor yaparken, ayağınıza binen yük ile topuk, ayak ve ayak bileği ağrıları zaman içinde gelişecektir. Bu topuk ağrısının yaygın sebeplerindendir. Birçok insan erken başlayan topuk ağrısına önlem almayarak bunu yaşamın normal bir paçası olarak algılar. İstirahat ve ayakkabı değişimi önemli bir önlem olsa da bunu kabul etmeyip ağrılı topuklara yüklenmeye devam etmekte ve sorunun kronikleşmesine yol açmaktadırlar.


Anatomi

Topuk, kalkaneus kemiği ve plantar fasia isimli bağdan oluşur. Plantar facia , topuk ile ayak önü kemiklerini arasında uzanan ve kemikleri birbirne bağlayan yumuşak dokudur. Topuk dikeni, plantar fasianın kalkaneus ile birleşim noktasında kalsiyum iyonlarının çökmesi ile oluşur. Topuk dikeni kronik bir süreç olup uzun vadade meydana gelir. Literatürde kalkaneal spur veya epin kalkanei olarak isimlendirilir.


topukağrısı


Tanı ve Klinik

Topuk ağrısının birçok nedeni vardır. Ağrı hissediyorsanız bunu doktorunuzla konuşmalısınız. Ağrının süresi ve tam olarak nerede olduğu, ne ile aktive olduğu, sabah kalkarken olup olmadığı önemlidir. Bir takım testler yapılacaktır. Röntgen çekilebilir.


Tedavi

Topuk altında ağrı ve topuk arkasında ağrı şeklide tedavi ikiye ayrılır.

Topuk altında


Birkaç sebebi vardır;

 • Çürük topuk ki yüksekten atlama ile topuktaki yağ tabakasının zedelenmesi ve kan toplaması ile olur. Dıştan morarma olmayabilir. Dinlenme ve buz uygulama ile geçer.
 • Plantar fasia Enfeksiyonu; Plantar fasit diye isimlendirilir. Kilo, uzun süre ayakta kalış ve uygun olmayan ayakkabı sebepleridir. Topuk önüne yayılan ağrı, sabah kalkarken şiddetli ve yanma, batma ile karakterizedir. Uygun ayakkabı, topuk yastığı, özel egzersizler, dinlenme, buzlu su ve ilaç ile tedavi edilir.
 • Topuk Dikeni; Topuk dikeni plantar fasia ile kalkaneusun birleşim yerinede kronik süreçte kalsiyum iyonlarının çökmesi ile oluşur. Tedavisi plantar fasit ile aynıdır. Tanısı röntgen ile konur.

 

topukağrısı


Topuk Arkası

Kalkaneus kemiğinin arkasına aşil tendonu tutunur ve buradaki ağrı aşil enfeksiyonu ile olur ki buna aşil tendinit denir. Bir başka sebep retrokalkaneal bursittir. Genellikle çok koşma, düztaban ayakkabı ile uzun süre ayakta kalma yaygın sebepler arasındadır.


topukağrısı


Cilt ödemli ve zamanla şişer, kızarır ve ağrılı bir hale gelir. Topuk arkasında yanma ve yumru gibi şişlik oluşur. Ayakkabı giyme sıkıntılı hale gelir. Röntgen çekimi ile kemik yapı değişikliği değerlendirilir.

 • Arkası açık ayakkabı giyilir
 • Dinlenme, uzun süre ayakta kalma
 • Kösele ayakkabılara ara ver
 • Ayakkabıda topuk kısmı geniş ve yüksek 3-4 cm olmalıdır. Ayakkabı tabanı yumuşak kıvamda olmalıdır.
 • Ev içinde ortopedik terlik kullanın
 • Buzlu su şişlikleri azaltır
 • İlaç tedavisi
 • Germe egzersizleri yapın

 

KEMİK, EKLEM ve BAĞLARIN GÜÇLENMESİ İÇİN

BESLENME, PROTEİN VE HİDROLİZE KOLLEJEN ÖNEMLİ

Zedelen kemik, kas ve bağ dokularının iyileşmesinde peynir altı suyundan elde edilen Whey protein ve ayrıca hidrolize kollejen kullanımı hızlı iyileşmeyi destekler ve kasları güçlendirir.  Ayrica multivitamin desteği ve takviye ürünler: Kas iskelet gelişimi,kıkırdak oluşumu, kırılan kemıgın kaynaması ve enfeksiyon veya inflamasyon ile mücadele için vitaminler, antioksidanlar ve minerallerin günlük yeterli dozlarda alınması şarttır. Bu amaçla SUNSET, SUNRİSE ve NİTRO yu içeren Kyäni Nitro Plus Triangle of Health Pack etkili bir kombinasyodur.

FİT 20: Peynir altı protein izolesi, magnezyum ve HİDROLİZE KOLLEJEN barındırmakdadır. Sağlıklı kas ve kemik yapımına destek olacak güzel bir kombinasyondur. Sağlığımızı korumak ve sağlıklı yaş almayı kolaylaştırmak için diyetlerimizi sağlıklı, sindirilebilir proteinlerle desteklememiz çok önemlidir. Ayrıca içeriğinde ki magnezyum, yorgunluğun ve bitkinliğin azalmasına katkıda bulunup, normal kemiklerin korunmasına katkıda sağlar. Kullanım Bilgisi: Paketin içeriğini 250-350 ml su veya smoothie ile iyice karıştırın. 1 ay kullanınız. 

FİT 20 _

 

       • SUNSET: Omega-3, Vitamin E’nin en güçlü formu (tecotrienol), vitamin D ve A’nın etkili kombinasyonunu içermektedir. Omega 3 vücudun üretemediği ve dışarıdan alınması zorunlu bir yağ asididir. Kullanım :11 yaş ve üzeri bireylerin günde 3 kapsül olmak üzere akşam yemekleri ile birlikte almaları tavsiye edilir. 90 adet yumuşak jel kapsül içeren bir şişeyle sunulur.

       • SUNRİSE: 22 süper gıda ile vücudun günlük ihtiyacı olan Vitamin B1(Tiamin), B2 (Riboflavin), B6, B12, C vitamini, mineraller, gerekli aminoasitler ve ANTİOKSİDAN ihtiyacını karşılar. Kullanım Bilgisi: Günde 1 flakon (30 ml) sabahları aç almanız tavsiye edilir. Her biri 30 ml’lik 30 adet küçük paket içerir.

       • Nitro Plus,  yaşam molekülü olarak isimlendiren NİTRİK OKSİT in üretilmesine yardımcı olup, hücresel membran geçirgenliğini artırmakdadır. Hücrelerin yenilenmesine yardımcı olur. Kan akımın ve oksijenizasyonu hızlandırmak için NİTRİK OKSİT içermesi ile kan dolaşımını hızlandırma özelliği olan NİTRO Plus'un ağızdan alınacak şeklide günde 20 damla alınmasını tavsiye edelir. Vücudumuzun Nitrik Oksit (yaşam molekülü) üretimini desteklediği kanıtlanmış Noni (Hint dutu) konsantresinin özel bir karışımı olan Nitro Plus, ayrıca Magnezyum, Çinko ve Coenzim Q10 içermektedir. Günde 3 kez 20 şer damla alınması tavsiye edilmektedir.

 

DOĞADAN GELEN GÜÇ 

Kyäni Nitro Plus Triangle of Health Pack

3 lü

SUNSET, SUNRİSE ve NİTRO  üçlüsü içerdiği vitamin, antioksidan, mineraller ile bağışıklığı güçlendirir ve romatizmal iltihap oluşumunu engellemeye ve eklemlerin kalitesini artırmaya yardımcı olur. Efektif etki için bu üçlünün birlikte 3 ay kullanımı önerilir.

 

ONLİNE ORTOPEDİ DOKTORU

İkinci bir görüş almalıyım!

Aklımda o kadar çok soru var ki!

Tahir Mutlu Duymuş png

Tüm ortopedik sorunlar

MR, röntgen veya BT danışma

Standart görüşme süresi 15 dk

7/24 Whatsapp ile randevu ve ücret bilgisi

WhatsApp ile RANDEVU

 SİZİ ÖNEMSİYORUZ

Nerede olursanız olun, artık mobil uygulamalar ile size çok yakınız. Tüm ortopedik hastalıklar, bu konu hakkında, çekilen MR, röntgen, tomografi, tetkikleriniz ve merak ettiğiniz tüm soruları Whatsapp&Zoom'dan canlı bağlantı ile sorabilirsiniz.  Hakkınızda karar vermek için acele etmeyin. Hayatta en doğru kararlar, işin ehli kişilerden alacağınız görüşler ve ortak akıl ile verilebilir.

Op.Dr.Tahir Mutlu DUYMUŞ  

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı

Özgeçmiş için tıklayınız.

 

Key Words : Topuk Dikeni, Topuk Ağrısı, Egzersiz, Aşil Tendinit

 

TOPUK DİKENİ ÖNERİLER

TOPUK DİKENİ ÖNERİLER

Doküman Boyutu : 244 Kb.

Topuk dikeni için öneri içerir