Halluks Rigitus

Halluks Rigitus

Tüm eklemlerin yüzeyi pürüzsüz ve parlak bir yüzeye sahiptir. Aşınma ve yıpranma ile eklem kıkırdağı soyulur ki bu duruma kireçlenme denir. Halluks rigitus ayak başparmağının en yaygın görülen kireçlenmesidir. Yürüme sırasında kıvrılan bir eklemdir. Problemlerinde yürüme özellikle parmak üzerine çökme çok ağrılı hale gelir. Kıkırdağın ortadan kalkması ile kemikler birbirine sürtmeye başlar. Sonuç olarak başparmakta ağrı, şişlik ve sertlik oluşumuna yol açar. Yürüme sırasında yukarı doğru bükülemeyen bir parmak meydana gelir.

Halluks rigitus genellikle 30-60 yaş arasında meydana gelir. Kesin sebebi bilinememekle beraber, yüksek topuklu ayakkabı ve uzun süre ayakta kalıp, başparmağa binen fazla stres nedenler arasında sayılmaktadır. Düztaban ve travmaya maruz kalanlarda sık görülmektedir.

 

Klinik Bulgular, Şikâyet ve Teşhis

 • Eklem de şişme

Başparmak AğrısBaşparmak Ağrısı

 

 • Yürürken başparmağın üstüne yayılan ağrı, özellikle parmak yukarı kıvrılma esnasında
 • Başparmak üstünde sert bir kitle
 • Eklemde zamanla gelişen sertlik
 • Hallux rigitus parmağın tepesinde sert şişlik gelişmeden erken evrede tedavi edilmelidir. Röntgen çekilir, eklem kireçlenmesi ve kemik çıkıntısının derecesi değerlendirilir.
 • Ayak parmak hareketleri değerlendirilir.

 

Tedavi

Cerrahi Olmayan Tedavi,

 • Ağrı kesici ve yangı giderici ilaçlar ödem çözülmesi ve ağrının azalması için faydalıdır.
 • Buz uygulaması inflamasyonu ve şişliği azaltır.
 • Geniş burunlu ayakkabı giyilmeli, topuk yüksek olmamalıdır.
 • Ayakkabı tabanı geniş ve yumuşak tabanlı olmalıdır. Önden ve arkadan hafif kavisli olmalıdır.
 • Sıcak ve soğuk şok uygulaması faydalı olacaktır. Şöyle ki; 2 adet kova temin edin. Biri sıcak su diğeri soğuk su ile dolu olmalıdır. Soğuk su ile başlayıp soğuk su ile bitecek şekilde, ayağınızı 30'ar saniyede bir soğuk suya bir sıcak suya sokun. Toplamda 5 dakika ve günde 3 seans bunu uygulayın.
 • Anti inflamatuar ilaçlar; Bu tür ağrı kesiciler genellikle ilk tercihtir. Şişlik ve ağrıyı azaltması beklenir. Fakat bu ilaçları hayat boyu kullanmak bazı yan etkilere yol açabilir.
 • Hidrolize Kollejen, Vitamin, Omega gibi takviyeler;  Erken dönme kireçlenmelerde faydalı olabilirler. Bu ilaçlar takviye gıdalar olarak geçmekte olup bazı hastalıklarda hekim önerisiyle kullanılabilir. Bu maddeler mobiliteyi artırır ağrıyı ise azaltmaktadır. Bu katkı maddelerinden etki almak için en az 2-3 ay devamlı kullanmak gerekir.

 

KIKIRDAK VE EKLEMLERİ GÜÇLENDİRME

Beslenme Önemli: Kas iskelet gelişimi, kıkırdak oluşumu ve kırılan kemiğin kaynaması için gerekli olan A, B, C ve D vitaminlerinin yeterli dozlarda alınması şarttır. Özellikle D vitamini, Kalsiyum, Omega ve kollejenler kırığı iyileştirmek adına faydası vardır. D vitamini en doğal haliyle güneş ışınlarından alınabilir. Yoğurt, süt gibi kalsiyum içeren gıdalar da kaynamayı hızlandıran faktörlerdendir. Ton balığı, somon, morina ve uskumru gibi yağlı balıkların hepsinde yüksek düzeyde bulunan D vitamini ve Omega 3 bulunur. Kırık çevresinde şişen, gerilen ve zarar gören kas ve derinin iyeleşmesi için iyi beslenme, kollejen, protein ve vitamin takviyesi alınmalıdır. Bu amaçla SUNSET, SUNRİSE ve FİT 20 kullanılabilir.

 

   • SUNSET:  Omega-3, Vitamin E’nin en güçlü formu (tecotrienol), vitamin D ve A’nın etkili kombinasyonunu içermektedir. Omega 3 vücudun üretemediği ve dışarıdan alınması zorunlu bir yağ asididir. Kullanım :11 yaş ve üzeri bireylerin günde 3 kapsül olmak üzere akşam yemekleri ile birlikte almaları tavsiye edilir. 90 adet yumuşak jel kapsül içeren bir şişeyle sunulur.
   • SUNRİSE: 22 süper gıda ile vücudun günlük ihtiyacı olan Vitamin B1(Tiamin), B2 (Riboflavin), B6, B12, C vitamini, mineraller, gerekli aminoasitler ve ANTİOKSİDAN ihtiyacını karşılar. Kullanım Bilgisi: Günde 1 flakon (30 ml) sabahları aç almanız tavsiye edilir. Her biri 30 ml’lik 30 adet küçük paket içerir.

 SUNSET SUNRİSE

   • FİT 20:  Peynir altı protein izolesi, magnezyum ve HİDROLİZE KOLLEJEN barındırmakdadır. Sağlıklı kas ve kemik yapımına destek olacak güzel bir kombinasyondur. Sağlığımızı korumak ve sağlıklı yaş almayı kolaylaştırmak için diyetlerimizi sağlıklı, sindirilebilir proteinlerle desteklememiz çok önemlidir.  Ayrıca içeriğinde ki magnezyum, yorgunluğun ve bitkinliğin azalmasına katkıda bulunup, normal kemiklerin korunmasına katkıda sağlar. Kullanım Bilgisi: Paketin içeriğini 250-350 ml su veya smoothie ile iyice karıştırın.

 

FİT 20 _

 

 • Kortikosteroidler; Güçlü anti inflamatuar ilaçlardır ve diz içine enjekte edilirler. Bunlar orta ve şiddetli ağrılarda verilir. Şişlik varsa çok faydalı olabilirler. Bu ilaçlar kısıtlı sayıda uygulanmalıdır. Bazı riskleri de beraberinde barındırır; Enfeksiyon ve kıkırdak hasarı artışı
 • Viskosüplementasyon-Diz İçi Kıkırdak İğneleri- ; suni kıkırdak sıvıları dize enjekte edilebilir bir nevi diz ekleminde kayganlığı artırarak sürtünme ve aşınmayı azaltarak, ağrıda azalma, hareketlerde artış olabilir.

 

Cerrahi Tedavi

Çeliektomi

Hasar hafif ve orta orta olduğunda bu ameliyat önerilir. Fazla kemik dokular temizlenir. Faydalı ve başarılı bir ameliyattır. Çoğu hastada uzun süreli rahatlama sağlar. Ayak kesisi üstten yapılır, lokal anestezi ile yapılan ameliyattır.


Başparmak AğrısıBaşparmak Ağrısı

Artrodez-Eklem Dondurma

Ciddi kıkırdak hasarı olanlarda ve çelioektomiden fayda görmeyen hastalara önerile bir ameliyattır. Eklem uçları temizlendikten sonra platinler ile eklem dondurulur. Eklem artık bükülemeyecek anlamına gelir. Fakat şiddetli ağrısı olan vakalarda en güvenilir ve faydalı ameliyattır. 6 hafta koltuk değneği kullanılır. Yüksek topuklu ayakkabılara veda edilir.

 

Artroplasti-Eklem Protezi

Yeni bir teknik olup eklem yüzeylerine protez konularak eklem hareketleri korunur. Uzun dönem sonuçları net değildir.
Eklemde ciddi kıkırdak kaybı aşağıdaki resimde görülmektedir.


Başparmak Ağrısı

 


Key Words : Halluks Rigitus, Başparmak Şişliği, Başparmak Ağrısı, Sertlik, Eğrilik